ایرلاین ها

ایکائو : تا بهبودی صنعت راه طولانی در پیش است

مونترال، ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ – ترافیک جهانی مسافران هوایی در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط بهبود یافت. ایکائو در آخرین تجزیه و تحلیل تأثیر اقتصادی کووید-۱۹ بر هوانوردی غیرنظامی نشان داد که تعداد مسافران در سراسر جهان ۲.۳ میلیارد یا ۴۹ درصد کمتر از همه گیری (۲۰۱۹) بوده است.
ظرفیت جهانی صندلی های ارائه شده توسط خطوط هوایی طی مدت مشابه ۲۰ درصد بهبود یافته است که از رشد تقاضای مسافر خبر می دهد و خطوط هوایی در سراسر جهان متحمل ضرر ۳۲۴ میلیارد دلاری پس از ۳۷۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ شدند.
تلاش‌های مستمر دولت‌ها برای اجرای توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی و ایکائو، به حذف محدودیت‌های نامتناسب مسافرتی کمک زیادی می‌کند. ایکائو امید دارد کاهش اثرات همه‌گیری بر تحرک جهانی و سفرهای هوایی، تجارت و گردشگری تاثیر گزار باشد و رونق را به بسیاری از بازارها و مناطق آسیب دیده در سراسر جهان بازگرداند.
در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ و به دلیل افزایش شدید آلودگی های کووید-۱۹ شاهد کاهش نرخ بهبود ترافیک هوایی جهانی بودیم. وضعیت در سه ماهه دوم و سوم، عمدتاً به دلیل افزایش نرخ واکسیناسیون همراه با کاهش محدودیت‌های سفر در نقاط مختلف جهان شرایط اندکی تثبیت شد. اما این روند صعودی به سرعت در سه ماهه چهارم با ظهور امیکرون متوقف گردید.
تاثیر این همه گیری همچنان به طور نامتناسبی بر سفرهای داخلی و خارجی سنگینی می کند ولی سفرهای داخلی با سرعت بیشتری بهبود می یابد. به طور کلی، ترافیک سفرهای داخلی به ۶۸ درصد از همه گیری رسیده است، در حالی که ترافیک بین المللی تنها ۲۸ درصد رشد داشته است.
بهبود هوانوردی جهانی نیز با تغییرات منطقه‌ای قابل توجهی روبرو است، به طوری که مناطق آمریکای شمالی و لاتین و کارائیب بالاترین نرخ‌های بهبود را نشان می‌دهند، اروپا در طول فصل سفر تابستانی به طور قابل‌توجهی افزایش داشت ولی آفریقا و خاورمیانه به طور متوسط بهبود داشته اند.
تحلیلگران تلاش می‌کنند روند احیای هوانوردی را در باقیمانده سال ۲۰۲۲ بسنجند. ایکائو در حال حاضر پیش‌بینی می‌کند که مجموع مسافران سال ۲۰۲۲ بین ۲۶ تا ۳۱ درصد کمتر از همه‌گیری باشد و ظرفیت صندلی‌ها نیز کمتر از ۲۰ تا ۲۳ درصد خواهد بود.

در یک سناریوی خوش بینانه، انتظار می‌رود که ترافیک مسافری تا دسامبر ۲۰۲۲ به ۸۶ درصد از سطح ۲۰۱۹ بازگردد . سناریوهای بدبینانه تر حاکی از بهبود ۷۵ درصدی سفرهای داخلی و ۵۸ درصدی سفرهای بین المللی است. این کاهش مستمر پیش‌بینی‌شده در ترافیک می‌تواند منجر به ضرر تخمینی ۱۸۶ تا ۲۱۷ میلیارد دلار بر درآمد ناخالص عملیاتی مسافران خطوط هوایی در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ شود.
پیش‌بینی‌های بلندمدت ایکائو نشان می‌دهد که رکودهای کنونی بر الگوهای ترافیک در بلندمدت نیز تأثیر می‌گذارد، به طوری که نرخ رشد مرکب سالانه(RPKs) در حال حاضر ۳.۶ درصد پیش‌بینی شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *